گل رخ

رشته گوهر شکست گل رخ سیمین ذقن * برگ تمنا بریخت ، شاخ گل نسترن

طرز تهیه کره خانگی

1394/2/6 9:57
نویسنده : بابای گل رخ
26,981 بازدید
اشتراک گذاری

به نام خدا

امروز صبح تجربه ی جدیدی داشتم ، تهیه کره از ماست ! ، خودم تنها و با وسایل ساده ای در آپارتمان ...

روش درست کردن کره ی خانگی خیلی جالب و البته تمیز و بهداشتی است ؛ محصول نهایی هم زمین تا آسمان با چیزی که به عنوان " کره " در بسیاری از مراکز لبنیاتی می فروشند ، تفاوت دارد . خواستم این جا بنویسم تا اگر خواننده ای مایل بود ، دست به کار تهیه کره ی خانگی شود .

اول ، جمعه شب ، شیر تازه ، کامل ، مطمئن و پرچرب گاو گرفتم ؛ لبنیاتی محله ی ما همیشه چنین شیری دارد . جوشاندم ، مایه زدم و " ماست بستم " . 

" ماست بندی " کار ساده ایست و بعد از چند بار تمرین ، می توانید به خوبی مغازه های لبنیاتی این کار را انجام دهید .

ظرف ماست رو 8 ساعت بیرون یخچال و 12 ساعت داخل یخچال گذاشتم تا ماست حسابی " ببندد " ؛ دیشب از یخچال بیرون آوردمش و سرشیر ها رو کمی هم زدم و گذاشتم تا صبح امروز بیرون یخچال و زیر پارچه ای تمیز بخوابد تا به دمای محیط برسد .

اولش قصد داشتم که بعد از ظهر کره بگیرم تا ماست کمی ترش شده باشه اما به خاطر سردی هوای امروز مشهد و عجله ای که خودم داشتم ، صبح زود و بعد از رفتن شهاب و مامانش به مدرسه ، دست به کار شدم ؛ ماست رو داخل دستگاه کره گیر ریختم . ( دستگاه کره گیر وسیله ای شبیه لباس شویی های سطلی قدیمی است که پروانه ای چرخان برای هم زدن ماست دارد . )

ماست رو با کمی آب ولرم رقیق کردم و دستگاه روشن شد ؛ فکر می کردم که 45 دقیقه ای زمان لازم باشه تا کره از دوغ جدا بشه اما دستگاه در کمتر از 15 دقیقه این کار رو انجام داد ؛ مقداری یخ به مخلوط اضافه کردم تا کره های جدا شده سرد و سفت بشن و بعد کره ها رو برداشتم و داخل دستمالی پنبه ای و روی صافی ریختم تا تمام دوغ از کره جدا بشه .

دستمال رو جمع کردم و داخل آب و یخ گذاشتم و حسابی فشار دادم و پیچاندم تا ذره ای دوغ در کره نباشه و کره بافت فشرده و یکدستی داشته باشه . گذاشتم تا دستمال چند دقیقه ای داخل آب و یخ باشه تا کره حسابی سفت بشه .

وقتی دستمال رو باز کردم ، از شکل و قیافه ی محصول نهایی ، خیلی خوشم آمد ! ؛ شبیه پنیر موتزارلای ایتالیایی شده بود . 

طعمش رو امتحان کردم ؛ خیلی خوب و لطیف بود  ؛ البته یادم رفته که کمی نمک به ماست بزنم و طعم کره رو به آسمان ببرم ! ؛ نکته ی جالب این که کره استحصال شده ، بر خلاف کره های بازار ، به راحتی در دهان آب میشه و چربی سمج و چسبنده ای در کام آدمی نداره !! ؛ محصول به دست آمده به نسبت ماست به کار رفته کمه و همین آدم رو مشکوک می کنه که لابد در کره های بازاری " چیز " دیگری هست که هم چربتر بشه و هم مقرون به صرفه تر !!! .

تجربه ی جدید امروز صبح ، خیلی جالب و خوشمزه بود ؛ دوغ با مزه ای هم حاصل شد که به زحمتش واقعا می ارزید ؛ البته زحمت چندانی نداشت و اگر از شستن ظرف ها چشمپوشی کنیم ، عملا زحمتی نداشت .

هفته ی گذشته و با استفاده از یک مخلوط کن ، همین کار رو در مقیاسی کوچکتر و با زحمت بیشتر انجام دادم و با کره ی خانگی ، نیمرو پختم ؛ باور نمی کنید که چه عطر و طعمی داشت . امتحان کنید تا تفاوت " کره " را با " کره " درک کنید !!! .

خراسانی ها به کره ی حاصل از ماست " مسکه " ( maske ) می گویند ؛ عطر و طعم ماست را دارد ؛ فرانسوی ها اسم جالب تری برای کره دارند : " عشق " !!! ؛ پیشنهاد می کنم که بی خیال روغن های نباتی و " کثیف " شوید و همیشه غذایتان را با " عشق " معطر و چرب کنید .

بنده یقین دارم که بر خلاف بسیاری از تبلیغات ، غذای سالم لزوما غذایی با آرم استاندارد نیست ؛ غذای سالم غذایی است که فرایند های پیچیده ای برای فرآوری اش انجام نشده باشد ؛ مثل همین کره که روش ساختنش و مواد اولیه اش کاملا مشخص است . بسیاری از غذاهای " استاندارد " به همت مواد و افزودنی های شیمیایی " سر پا " می مانند و آسیب های این افزودنی های " مجاز " سال ها بعد اثبات می شود و با افزودنی مجاز دیگری جایگزین می شوند ! .

مقایسه کنید روش تولید این کره ی خانگی را با روغن ها ، کره ها و مارگارین هایی که اصلا نمی دانیم از کجا و تحت چه شرایطی به قفسه ی سوپرمارکت ها و فروشگاه ها ، منتقل شده اند !!! . 

صبحانه ی امروز خانه ی ما برای من و گل رخ ، مسکه با عسل و نان محلی ، جای شما خالی :

 

پی نوشت : دستگاه های زیادی برای گرفتن کره از ماست در بازار وجود دارد . شکل و شمایل و حجم این دستگاه ها هم تنوع زیادی دارد ؛ در لینک زیر می توانید با یکی از تولید کنندگان دستگاه های کره گیری آشنا شوید : 

http://pars-abzar.com

پسندها (1)
نظرات (6) مشاهده جعبه ارسال نظر
مهدی شمس آبادی
6 اردیبهشت 94 12:05
سلامها برادر همیشه کم خوراک من!!! روزگاری ما هر شب 8 تا 10 کیلو شیر می خریدیم مستقیم از دامدار_ شیر کیلویی ده تومان بود و دامدار ،باغبان کارخانه ی پوشاک که پدرم آنجا سرپرست تولید بود و دوتایی گاو داشت و خانه اش روبروی کارخانه _ و با اینهمه شیر چه می شد کرد!؟ مادرم هرجا که می رفت سطل ماستی دستش بود و تعارف!! بعدها یکی از همین کره گیرها گرفتیم که قابلمه ای بزرگ بود و درش پره ای چرخنده داشت و گرم کره گیری شدیم !! و روزگار بر یک قرار نمی ماند! شیر گران شد ، کارخانه درش تخته شد ، گاوها گم و گور شدند و کره گیرمان بی مصرف!! تا سه چهار سال پیش که دستگاه را دادیم به دخترخاله ی پدرمان که روستاست و گاو دارد و .. اما در مورد آنچه در سوپرمارکتهاست!! عطار طبیبی داریم که وقتی به او مراجعه می کنی اولین دستورش این است : هرچه در مغازه ها و سوپرهاست از خوردنیهای مصنوع !: ممنوع!!! و مخصوصا در مورد روغنها خیلی خیلی سختگیر!! اما ما سالهاست تا به این چیزها خو گرفته ایم و با تولیدات محلی ناسازگار شده ایم!! همین الان خواهرمان طبخش با روغن زرد است و روغن کنجد اما ما نمی توانیم از روغن مایع دست بکشیم و کار خودمان را می کنیم و خودمان برای خودمان طباخی می کنیم !!! خوی بد در طبیعتی که نشست ! نشسته ، جا خوش کرده ، کنگر خورده و لنگر انداخته اما عطر مسکه ات را شنیدیم!! از محلیها با نان محلی مشکل که نداریم هیچ خیلی هم مشتاقانیم اما دستمان کمتر به این نان می رسد!!!
بابای گل رخ
پاسخ
باز روغن مایع خوبه ! ؛ دوستی دارم که تمکن مالی مناسبی دارد ؛ در هر جمعی که می نشیند ، یادش هست که با افتخار از هزینه های گزافی که بابت تعویض روغن ماشینش می پردازد ، صحبت کند ؛ اینکه فقط " لیکومولی " آلمانی به خورد ماشینش می دهد و تعویض روغن 100 تومانی را تا 300 تومان هم می کشاند . اما وقتی صحبت از خوراکی ها بشود ، استاد تمامی برای پیدا کردن ارزان ترین و " به صرفه ترین " روغن ها و خوراک هاست . اینکه کدام فروشگاه روغن جامد ارزان و مناسب دارد را باید از جنابش بپرسید ! . فکر کنید که بی عقلی تا کجا ؟!! برای ماشینت بهترین روغن را بخری و خودت بدترین روغن را بخوری !!!
پرآبی
6 اردیبهشت 94 19:37
ی وقت تعارف نکنی !.....نوش جان.
سالار
7 مهر 94 15:28
نوش جونتون
عیسی
21 آذر 94 14:40
عالی بود
مصطفی
31 اردیبهشت 95 21:48
درود بر شما
طلا بانو
30 مرداد 96 12:56
سلام.ممنونم مطلب جالبی بود.. حقیقتش با مامان سر اینکه ماست قبل کره گیری چقد بیرون بمونه اختلاف نظر داشتیم...مطلب شما مامان رو مجاب کرد.
niniweblog
تمامی حقوق این صفحه محفوظ و متعلق به گل رخ می باشد