یاس عمامه ای
تاريخ : دوشنبه 24 فروردين 1394 | 19:18 | نویسنده : بابای گل رخ

به نام خدا

سطح اطلاعاتی که فضای مجازی در اختیار ما قرار می دهد ، بسیار وسیع اما برای مخاطب ایرانی بسیار غیر قابل اعتماد است . اکثر صفحات مجازی فارسی زبان ، کاری غیر از نشر نوشته های همدیگر ندارند ؛ اگر در مورد موضوعی قصد تحقیق داشته باشید ، متوجه می شوید که در اکثر صفحات مطالب یکسانی منتشر شده است و همه از روی یکدیگر کپی زده اند ! . 

چندین ماه قبل که به دنبال مطلبی در مورد یاس رازقی و روش نگهداری از آن می گشتم ، متوجه شدم که یاس رازقی چندین گونه دارد و به گفته ی صفحات فارسی زبان ، معطر ترین یاس دنیا " یاس رازقی عمامه ای " است . من که مدهوش عطر رازقی بودم ، با خواندن این مطالب ، سعی کردم که این گیاه را پیدا کنم و برایم عجیب بود که گلی به این بزرگی ، زیبایی و معطری ، این قدر کمیاب باشد ؛ چند ماه قبل دانش آموزی بالاخره این گیاه را پیدا کرد و برایم آورد . 

یاس رازقی شناخته شده در ایران ، گونه ای از یاس است که در دنیا با نام یاس عربی ( arabian jasmin ) یا یاس چمپا ( jasminum sambac) شناخته می شود هرچند خاستگاه این گیاه جنوب شرق آسیا است ؛ در ایران یاس سفید ( jasminum officinale ) را با نام یاس چمپا می شناسند ؛ گیاهی بالارونده با گلهایی ریز و معطر .

یاس عمامه ای در دنیا با نام " دوک نشین بزرگ توسکانی " ( grand duke of tuscany ) شناخته می شود ؛ این گیاه در اصل واریته ای از همان یاس رازقی است که از دورگه گیری و پیوند بین گیاهان مناطق مختلف بوجود آمده است ؛ یاس رازقی 6 یا 7 واریته ی دیگر هم دارد که هر کدام ویژگی های درون نژادی مخصوص به خود را دارند ؛ گل هایی بزرگ و زیبا ، رشد آرام ، عدم تمایل به بالاروندگی و حساسیت زیاد به شرایط محیطی از ویژگی های این گیاه است . 

با به گل نشستن یاس عمامه ای تازه متوجه شدم که چرا این گیاه در مشهد تا این اندازه کمیاب است ! ؛ راستش فکر نمی کردم که چنین گل بزرگی اینقدر کم عطر و بو باشد ؛ زمان زیادی طول می کشد تا گیاه به گل بنشیند ؛ گلی زیبا هم دارد اما بیشتر شبیه یک رز سفید معمولی است ؛ اگر دماغتان را روی گل بمالید ، شاید متوجه اندک بویی شبیه یاس رازقی بشوید ! ؛ عمر گل هم فقط یک روز است . دلیل کمیاب بودن این گیاه هم همین است : هیچ ویژگی خاص و جذابی ندارد ! .

دستکاری های زیاد در نژاد های مختلف یاس رازقی باعث تولد چنین واریته ای بزرگ ، زیبا اما کم مایه از نظر عطر شده است ؛ مثل بسیاری از میوه های دستکاری شده که با وجود زیبایی ظاهری ، به هیچ وجه عطر و طعم میوه های طبیعی را ندارند . نژاد خالص یاس رازقی دقیقا در نقطه ی مقابل قرار گرفته است ؛ گل هایی کوچک و معمولی اما به غایت خوش عطر و بو ؛ از نوع گل هایی که عطر خود را پراکنده می کنند .

جالب این که در صفحات فارسی زبان گفته می شود  یاس رازقی عمامه ای گونه ای بومی ایران است اما اسم این واریته کاملا مشخص می کند که محل تولدش باید جایی در ایتالیا و سواحل مدیترانه باشد ؛ یک جست وجوی ساده این موضوع را مشخص می کند اما سایت های ایرانی فرصتی برای این کارها ندارند ، همه از روی هم کپی می زنند و حجم صفحات سایت شان را بالا می برند . 

 

[موضوع : گل ]