گرماست
تاريخ : جمعه 28 فروردين 1394 | 22:34 | نویسنده : بابای گل رخ

به نام خدا

گرماست ( gormast ) غذایی ساده و خاص چوپانان خراسانی است . غذایی که بیشترین نوستالژی بهار را در ذهن بچه های کویر زنده می کند ( البته اگر روح و روانی آماده داشته باشند که در 99 درصد بچه های کویر چنین روح و روانی سراغ ندارم ! ) . اگر کتاب " آن سال ها " ی دکتر یاحقی را بخوانید ، متوجه خواهید شد که جنابش با چه شوق و ذوقی از گرماست چوپانان و لذت خوردنش در خنکای صحرا یاد کرده است .

مواد لازم برای این غذا محدود می شود به شیر و ماست گوسفندی ؛ طرز درست کردنش هم بسیار ساده است ؛ به نسبت مساوی شیر و ماست گوسفندی را درون ظرفی مخلوط می کنیم و تمام !!! ؛ باقی کار فقط ترید کردن نان محلی در کاسه و خوردن گرماست است .

البته این غذای ساده برای کامل شدن و جاودانه ماندن نیاز به ملزوماتی دارد که چندان در دسترس بیشتر مردم نیست ؛ چوپانان خراسانی ، در فصل بهار ( اواسط اسفند تا اواخر اردیبهشت ! ) درون مشک کوچکی شیر و ماست گوسفندی را می ریخته اند ( حالا خبر ندارم که چگونه اند ! ) و مشک را از کنار خورجین و پالان خرشان آویزان می کرده اند ؛ در طول روز و بالا و پایین رفتن الاغ از تپه ماهور ها و پستی و بلندی های صحرا ، گرماست در مشک همزده می شده و معجون حاصل را در ظهر درون بادیه ی مسی بزرگی می ریخته اند و نوش جان می کرده اند . 

چند باری قسمت شده که بر سفره ی چوپانان چنین گرماستی بخورم و عجیب خوشمزه است ؛ کره های تشکیل شده روی سطح گرماست ، طعم خاص و دلپذیری دارند که تا نخورید ، نخواهید فهمید ! . یک غذای نوستالژیک کامل با طعمی فوق تصور ( البته اگر با طعم قوی و منحصر به فرد شیر و ماست گوسفندی مشکلی نداشته باشید ! ) .

خوشبختانه در محله ی ما ، شیر گوسفندی ( از نوع مرغوب و پر از مزه اش ) پیدا می شود ؛ بعد از جوشاندن شیر گوسفندی ، قسمتی را در شیر برنج به کار می برم که شیر گوسفندی از اجزای کامل کننده ی شیر برنج است و بچه ها هم با علاقه می خورند و اگر علاقه دارید تا بچه ها به طعم شیر گوسفندی عادت کنند ، حتما چنین شیربرنجی بپزید ؛ قسمتی تبدیل به ماست می شود و روز بعد از " مخلوط کن " ی کمک می گیرم تا نقش مشک و خر چوپان را برایم ایفا کند و گرماست را هم بزند ! .

گرماست غذایی است که باید در دمای محیط تهیه و سرو شود ، نه گرم و نه سرد ؛ این غذا همان طور که از اسمش پیداست ، بسیار مقوی و پر انرژی است ؛ ماستی است که بدن را آتش می زند ! ؛ دوستی می گفت که بعد از خوردن گرماست احتمال مثبت بودن تست دوپینگ بسیار بالا است ! ؛ علاقه ی چوپانان به این غذا هم به همین علت است ، انرژی زیادی دارد اما باعث تشنگی و سنگینی معده و خستگی نمی شود . 

بزرگ ترین عیب این غذا ، فصلی بودنش است یعنی اگر همین حالا دست به کار تهیه ی گرماست نشوید ، باید تا سال آینده و بهاری دیگر صبر کنید تا اگر بارندگی شد و علفی بود و گوسفندی خورد و شیر اضافه ای داشت و چوپانی دوشید و کسی خرید و آورد به شهر و شما پیدا کردید و خریدید و جوشاندید و مایه زدید و ماست شد و ... ، بتوانید طعم گرماست را امتحان کنید ! . البته می توان با استفاده از شیر و ماست گاوی هم گرماست تهیه کرد ؛ طعم سبک تری دارد و غیر از مشکل " نوستالژی " ( که برای مبتدی ها وجود ندارد ! ) ، تفاوت دیگری با گرماست اصلی ندارد ! .

پر حرفی کافی است ؛ ما که رفتیم تا گرماست بخوریم ! .

[موضوع : غذاها,یادمانه های کودکی,فردوس]