گل
تاريخ : سه شنبه 5 بهمن 1395 | 23:52 | نویسنده : بابای گل رخ

به نام خدا

قصد نوشتن یه مطلبی دارم در مورد جدیدترین عضو خانواده ی گیاهانی که توی خونه نگهداری می کنم ؛ یک درخت میوه دار بسیار جالب و معطر به اسم " دست بودا " .
این گیاه رو پارسال همین موقع ها ، شاگردی از شمال برای ترمیم نمره آورده بود ؛ یه نهال کوچولو بود توی یه گلدان پلاستیکی 
ماه قبل شکوفه داد و الان هم به میوه نشسته ؛ یه میوه ی خیلی عجیب و معطر از خانواده ی مرکبات و زیرشاخه ی بالنگ 
میوه ی کامل و رسیده اش این شکلیه : 

 


البته این عکس رو از اینترنت گرفتم و هنوز مونده تا میوه های درخت من این شکلی بشن 
حوصله هام رو جمع کنم ، میام و مفصل از این گیاه می نویسم .

 

[موضوع : گل ]
تاريخ : دوشنبه 20 ارديبهشت 1395 | 1:29 | نویسنده : بابای گل رخ

به نام خدا

بهار پارسال و بعد از به گل نشستن " یاس عمامه ای " ، از این گل و ناز و اطوارش ناامید شده بودم ؛ این جا هم نوشتم ( در نوشته های فروردین 94 ) که بر خلاف تمام چیزهایی که در فضای مجازی در مورد این گل نوشته اند ، چیز خاصی ندارد ؛ یک گل ساده و معمولی با بویی ناچیز و عمری فقط 1 روز ؛ رشدی هم نداشت .

عکس یاس عمامه ای در فروردین 94
 

کلا بی خیال این رقم یاس شده بودم ؛ گلدانش در میان بقیه ی گل ها بود و رشدی نمی کرد ؛ در پاییز یکی دوتا شاخه ی بلند بالا داشت که خواستم قلمه ازش بگیرم و نشد . با چیدن همان دو شاخه ، مختصر رشدش هم متوقف شد .
زمستان که قصد تعویض خانه را داشتیم ، برای نزدیک به 2 ماه ، گلدانش را با بقیه ی گلدان ها به راه پله ی پشت بام منتقل کرده بودم ؛ نیمه ی اسفند هیچ برگی نداشت و فقط چند شاخه ی خشک در گلدان مانده بود ؛ چون گلدانش را برای نهال " دست بودا " لازم داشتم ، به گلدان کوچکی منتقلش کردم و نا امیدانه منتظر مرگش بودم .
نیمه ی فروردین بود که یک جوانه ی ضعیف و کوچک روی شاخه های خشکش پیدا کردم و فهمیدم هنوز زنده است ! ؛ کنار شوفاژ و زیر پنجره ی آشپزخانه بود و گاهی از غبار پاشی " دست بودا " نصیبی می برد . جالب این که بعد چند روز فهمیدم آن جوانه برگ نیست و گل است و یکی نیست و چند تاست . خلاصه این که دوباره گل داده و گل هایش مثل پارسال کوچک و کم عطر و بو نیست .

بالایی گل دیروز و پایینی گل امشب است .

بر خلاف تصور من " یاس عمامه ای " گل سخت جانی است و فعلا که گل هایش از برگ هایش بیشتر شده ؛ البته فکر کنم در تابستان خیلی شاداب نباشد .

 

 

جالب این که نسبت به پارسال گل هایش خیلی پر پشت تر هم شده ؛ فکر می کنم زندگی در شرایط سخت باعث شده با تجربه تر شود ! . 

 

[موضوع : گل ]
صفحه قبل 1 2 3 4 5 صفحه بعد